35-lecie Koła Pszczelarzy „Bartek” gminy Zagnańsk

Co roku w trzecią niedzielę stycznia odbywa się msza święta i spotkanie opłatkowe pszczelarzy w Samsonowie. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ połączona była z obchodami jubileuszu 35-lecia koła. Mszę świętą celebrowali ks. kanonik Zbigniew Krzyszkowski wraz z ks. Józefem Smulczyńskim w Kościele p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Samsonowie.

Jak zwykle pszczelarze włączyli się w liturgię słowa oraz złożyli dary przed ołtarzem. Ks. Krzyszkowski jako kapelan pszczelarzy zwrócił się do nich z homilią i przywołał postać św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Mówił o jego pracowitości i krzewieniu przez biskupa wiary chrześcijańskiej. Mszę uświetniły poczty sztandarowe – Świętokrzyskiego Koła Związku Pszczelarzy w Kielcach, Koła Pszczelarzy „Bartek” w Zagnańsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Samsonowie.

Po mszy zaproszeni goście i pszczelarze zebrali się w Świetlicy OSP w Samsonowie, aby kontynuować uroczystość. Na zaproszenie Prezesa Mariana Wrony na spotkanie jubileuszowe przybyli Piotr Krawczyk członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie, p. Janina Kozak Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej PZP w Warszawie, a jednocześnie członek Koła „Bartek”, Iwona Łodo delegowana przez Prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, Szczepan Skorupski gospodarz gminy oraz ks. proboszcz Zbigniew Krzyszkowski i ks. Józef Smulczyński, Towarzystwo Ziemi Samsonowskiej reprezentowała przewodnicząca Lidia Putowska oraz sekretarz Elżbieta Korus. Zbigniew Abramczyk - Prezes OSP - przybył na jubileusz jako strażak i pszczelarz jednocześnie.

Marian Wrona przypomniał na wstępie historię powstania Koła Pszczelarzy „Bartek”. Przyczyna okazała się prozaiczna. Kłopoty zaopatrzeniowe związane z brakiem cukru w latach 70-tych spowodowały, że pszczelarze byli w trudnej sytuacji. Dystrybucja słodkiego produktu uwarunkowana została przynależnością do związku pszczelarzy. W krótkim czasie Świętokrzyski Związek Pszczelarzy odnotował ogromny napływ członków i nie był w stanie ich obsłużyć. Zdecydowano więc, aby tworzyć koła trenowe. W ten sposób 24 marca 1981 r. powstało Gminne Koło Pszczelarskie w Zagnańsku, na którego czele stanął Władysław Wrona. Po pewnym czasie koło liczyło 147 członków.

W roku 1989 w Polsce doszło do znaczących zmian politycznych. Zaczęła rodzić się demokracja, a wraz z nią powstał tzw. „wolny rynek”. Skończyły się kłopoty z reglamentacją produktów - między innymi cukru. Z tej przyczyny odnotowano nagły i znaczny odpływ pszczelarzy z koła. Zostało ich kilkudziesięciu.

W 1993 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze i w związku z rezygnacją dotychczasowego Prezesa Władysława Wrony, został wybrany nowy Zarząd z Marianem Wroną na czele. Zadaniem tego gremium było albo utrzymać koło albo przenieść członków do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kielcach. Zamiast likwidacji Zarząd zorganizował pierwsze spotkanie opłatkowe, które zmobilizowało uczestników do działania. Kolejne lata przyniosły nie tylko stabilizację, ale również wzrost znaczenia Koła Pszczelarzy Gminy Zagnańsk.

W 2008 roku koło przyjęło nazwę „Bartek” w nawiązaniu do tradycyjnego bogactwa gminy – bartnictwa i pszczelarstwa oraz słynnego dęba „Bartka”- atrakcji gminy. Następnie Marian Wrona zaczął zabiegać o zakup sztandaru. W jego fundacji pomogły instytucje i osoby prywatne – Urząd Gminy w Zagnańsku, Wodociągi Kieleckie z Prezesem Henrykiem Milcarzem, Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach, Bank Spółdzielczy i OSP w Samsonowie, Towarzystwo Ziemi Samsonowskiej oraz dr Maciej Duda. W roku następnym sztandar został poświęcony przez ks. kanonika Stanisława Świerka. Ważnym wydarzeniem były obchody 30-lecia Koło Pszczelarzy „Bartek” oraz ufundowanie przez Reginę Osuch dla koła pszczelarzy drewnianej rzeźby przedstawiającej ich patrona św. Ambrożego. Podczas uroczystej mszy rzeźba została poświęcona przez ks. kanonika Zbigniewa Krzyszkowskiego i przekazana do tutejszego kościoła.

Natomiast 1 lipca 2013 r. biskup Kazimierz Ryczan - Ordynariusz Diecezji Kieleckiej powołał na kapelana pszczelarzy ks. kanonika Zbigniewa Krzyszkowskiego.

Obecnie koło liczy 49 członków i dysponuje 1080 pszczelimi rodzinami.

Prezes koła prosił gości o zabranie głosu. Jako pierwszy wypowiadał się Piotr Krawczyk, składając gratulacje i życzenia zebranym oraz dziękując za ich pracę. Janina Kozak dodała, że będąc na emeryturze jest jeszcze bliżej nich, biorąc udział w pracach Komisji Rewizyjnej. Ksiądz Józef Smulczyński, życzył pszczelarzom, aby udało im się wychować następców, którzy będą kontynuować ich pożyteczne dzieło. Ks. kanonik Zbigniew Krzyszkowski przypomniał o pielgrzymce na Jasną Górę, którą odbywa się rok rocznie 7 grudnia. Podziękował za dar w postaci ornatu, który będzie używany często i stułę ze św. Ambrożym, która będzie przydatna dwa razy do roku. Szczepan Skorupski wraz z życzeniami przekazał Marianowi Wronie rzeźbę Krzysztofa Wesołowskiego, przedstawiającą konar dębu z plastrem miodu. Lidia Putowska podkreśliła, że jako osoby pracujące społecznie dobrze się z Prezesem koła rozumieją.

Pasjonaci tak oddani swojej pracy, jak Marian Wrona i pszczelarze z koła „Bartek” godni są wsparcia i szacunku, bo chronią naszą przyrodę. Elżbieta Korus nawiązała do związków rodzinnych z pszczelarzami - wujem Władysławem Wroną i Marianem Wroną, a Zbigniew Abramczyk dołączył do słów uznania wypowiedzianych przez poprzedników.

Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie przez Piotra Krawczyka wyróżnień przyznanych przez Zarząd Główny PZP w Warszawie. Gratulacje uhonorowanym członkom koła składali p. Janina Kozak i Marian Wrona.

Brązową Odznakę PZP otrzymali:

1. Zdzisław Marcisz

2. Stanisław Bałchanowski

3. Jerzy Papros

4. Jerzy Salwa

5. Zbigniew Lisowski

6. Wiesław Stachera

7. Jarosław Bednarz

8. Jan Sidor

9. Teresa Łyżwa

Srebrną Odznakę PZP otrzymali:

1. Dariusz Katanowski

2. Andrzej Domagała

3. Mieczysław Starz

4. Witold Wójcicki

5. Andrzej Łyżwa

6. Mirosław Garecki

7. Ryszard Wrona

Złotą Odznakę PZP otrzymał Jan Wójtowicz.

Medal im. Ks. Dr Jana Dzierżona wręczono:

1. Markowi Milcarzowi

2. Feliksowi Grzybowskiemu

3. Janowi Marciszowi

Statuetkę ks. Jana Dzierżona otrzymał Marian Wrona.

Aby tradycji stało się zadość, po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu kolędy, rozdano opłatek, którym łamaliśmy się składając sobie serdeczne życzenia. W miłym nastroju zasiedliśmy do stołów na degustację potraw, prowadząc przyjacielskie rozmowy oraz ciesząc się z bycia razem.

Gdy przyjdzie pora, znowu czeka wszystkich wytężona praca w pasiekach, a następne spotkanie dopiero za

rok.

















Zapisz się na newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat wydarzeń pszczelarskich w Polsce.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje wokół pszczelarstwa zapisz się na Newslettera.

Będziemy cię informować o tym o czym wiemy lub zostaniemy poinformowani.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk ;)  

 

Przepisz kod z obrazka
Captcha

Koło liczy: 49 członków, 1 078 rodzin pszczelich

Partnerzy dla pszczelarstwa