Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Ministerstwo rolnictwa wsłuchało się w prośby pszczelarzy. Po złej zimowli 2016/2017, przy każdej okazji nasze środowisko wysuwało zapytania do ministerstwa rolnictwa, dlaczego nie ma wsparcia na odbudowę pasiek w przypadku znacznych upadków po zimie lub wytruciach pszczół środkami ochrony roślin w sezonie. Pszczelarz, który głównie utrzymuje się z pszczelarstwa w takiej sytuacji zostaje bez środków do życia, co najmniej na okres jednego roku. Często bez wsparcia z zewnątrz nie jest wstanie odbudować pasieki, bo nie ma, z czego.

Rolnicy i sadownicy takie wsparcie mają a dlaczego nie pszczelarze?  

Wydaje się, że argumenty, które przedstawialiśmy przy okazji spotkań z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa dotarły. W nowelizowanym rozporządzeniu dotyczącym szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpisano również wsparcie dla pszczelarzy. W projektowanych zmianach pomoc ma polegać na dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na „zakup pszczelich matek użytkowych lub reprodukcyjnych”. Zapis celowości zaciągniętego kredytu należałoby zmienić na „zakup odkładów lub rodzin pszczelich”, bo na niewiele nam się przydadzą matki, kiedy nie mamy, z czego odbudować pasieki. Są inne wymagania, które należy spełnić a które trzeba wyjaśnić, zmienić , doprecyzować w procesie konsultacji, aby móc korzystać z tego wsparcia. Oczywiśćie lepiej, żeby nie było potrzeby. Projekt rozporządzenia.

§ 13q dotyczy pszczelarstwa wraz z innymi mówiącymi o wymaganiach.

 

W tym pozytywnym kierunku działań Ministerstwa Rolnictwa jest i łyżka dziegciu. W podmiotach, do których skierowano pismo z projektem do konsultacjibrakuje organizacji pszczelarskich. Oby to było tylko przeoczenie a nie wynikało to z czegoś innego. Przedstawiciele organizacji pszczelarskich na spotkaniu w listopadzie 2017 roku z Ministrem Rolnictwa o takie wsparcie wniosków nie składali. 

Dobrze by było, aby teraz jak się taka możliwość pojawiła to dopilnować, aby były realne możliwości wykorzystania jak będzie potrzeba i znowu trudny rok w zimowli pszczół.

Dobrze, że są to konsultacje, krótkie, bo tylko do 27 lutego, ale mamy dokument i trzeba się nad nim pochylić.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk  

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Pismo konsultacje.pdf pdf 777,46 KB Pobierz
ROZPORZĄDZENIE WSPARCIE ARIMR.pdf pdf 3,76 MB Pobierz

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa