05 grudnia 2016 roku

Szanowni Państwo dzisiaj informacjia dla tych osób które są ubezpieczone w KRUS.

Właśnie zakończyła się IX kadencja Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Trudno podsumowywać prace Rady za okres całej

kadencji, jednak w ostatnim roku udało się doprowadzić do dwóch istotnych spraw.

Pierwsza dotyczy zmiany w prawie i możliwości dodatkowego zarabiania przez rolników bez utraty prawa do pozostawania ubezpieczonym w KRUS. Kwota, do jakiej można dorobić nie może przekroczyć minimalnego wynagrodzenia za pracę, od nowego roku to 2000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty traci się możliwość ubezpieczenia w KRUS i zostaje tylko ubezpieczenie w ZUS. Do tej pory kwota ta stanowiła połowę najniższego wynagrodzenia. Rozwiązanie to może nie do końca zaspakaja oczekiwania rolników, ale jest to kolejny krok w dobrym kierunku. Takie rozwiązanie prawne pozwala na podjęcie dodatkowej działalności przez tych rolników i domowników, których podstawową formą aktywności zawodowej jest działalność rolnicza, a także zwiększenie aktywności zawodowej społeczności wiejskiej (np.: świadczenie usług maszynami rolniczymi), czy pełnienie funkcji w radach nadzorczych grup producentów rolnych. Podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jest również konieczne do korzystania z wielu działań PROW.

Podstawa prawna tego rozwiązania.

Art. 1. W ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2016 r. poz. 277) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 5b ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm. ), lub powołania do rady nadzorczej, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ustalonemu na podstawie odrębnych przepisów.”;

Drugą istotną sprawą, która udało mi się załatwić, pisze mi, bo ta wcześniejsza jak i to, o

czym teraz napisze zostało opracowane przez Komisje Doraźną Rady Rolników. Komisję, której byłem Przewodniczącym i dzięki mojemu uporowi udało się to doprowadzić do szczęśliwego końca tych dwóch spraw. Zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zawarł 14 października 2016 roku z Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A. umowę grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmującą dzieci osób ubezpieczonych w KRUS. Więcej szczegółów na stronie KRUS.

Niektórzy z nas pszczelarzy są również rolnikami lub są ubezpieczeni w KRUS z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, z czego wśród nas są też tacy, którzy mają dzieci w wieku do 16 roku życia. Właśnie dla tych dzieci Fundusz zawarł to ubezpieczenie w całości pokrywane z pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Składkowym. Ubezpieczeniem tym objętych zostało ponad 400 tyś dzieci. Umowa, która została zawarta zawiera wszystko to, na czym nam zależało. Wszyscy ci, którzy mają dzieci w szkołach doskonale wiedzą, jaką wartość maja ubezpieczenia w szkołach i ile trzeba za nie płacić. To ubezpieczenie jest w ramach składki płaconej na ubezpieczenie społeczne przez rolników i nie będzie dodatkowo obciążać rodziców dzieci. Dzięki temu ubezpieczeniu media zwróciły uwagę, że FUSR składa się wyłącznie ze składek rolników i dzięki temu można było zawrzeć takie ubezpieczenie z firmą komercyjną.

Szanowni Państwo funkcje Członka Rady Rolników KRUS pełniłem dwie kadencje. Przez te dwie kadencje z dumą reprezentowałem pszczelarzy wśród przedstawicieli rolników w KRUS. Zostawiłem po sobie bardzo dobre wrażenie jak i pozytywną opinie o pszczelarzach. Szkoda tylko, że do tego wszystkiego została dorzucona opinia Zarządu PZP i pana Sabata, która trafiła do Ministerstwa Rolnictwa a mówiąca o tym, jaki to wielki wstyd przyniosłem reprezentując pszczelarzy miedzy innymi i w tym gremium. Praca społeczna wymaga poświęceń, ale i twardej d.. do bicia przez przeciwników. Jednak nic mi nie odbierze satysfakcji z godnego reprezentowania środowiska pszczelarskiego i dobrze spełnionego powierzonego zadania. Dziękuję wszystkim tym, z którymi dane mi było współpracować przy tym zadaniu prze ostatnie sześć lat.

Pełna informacja na temat ubezpieczenia dzieci rolników

 





W uzupełnieniu chciałem przedstawić również informację o pracach plastycznych dzieci w konkursie KRUS, które w swoich dziecięcych dziełach ujęły także pszczoły. Link do strony z pracami plastycznymi.

Zapisz się na newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat wydarzeń pszczelarskich w Polsce.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje wokół pszczelarstwa zapisz się na Newslettera.

Będziemy cię informować o tym o czym wiemy lub zostaniemy poinformowani.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk ;)  

 

Przepisz kod z obrazka
Captcha
Partnerzy dla pszczelarstwa