Dr hab. prof. nadzw. Helena Rybak-Chmielewska

zmarła 18 listopada 2016 roku, w wieku 70 lat

Długoletni pracownik naukowy Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa (od 2011 r. Instytutu Ogrodnictwa), związana z Instytutem nieprzerwanie od 1969 r. do chwili przejścia na emeryturę z końcem 2014 roku. Przez cały ten czas pracowała w Oddziale Pszczelnictwa w Puławach, początkowo na stanowisku asystenta i starszego asystenta, a po obronie w 1985 r. pracy doktorskiej, na stanowisku adiunkta.Stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2007. Od 1985 r. pełniła funkcję kierownika Zakładu Chemii i Technologii Produktów Pszczelich, nazwanego później Zakładem Produktów Pszczelich, a od 2006 r. do czasu przejścia na emeryturę była równocześnie kierownikiem akredytowanego Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich.

Dr hab. Helena Rybak-Chmielewska była osobą znaną i bardzo cenioną w pszczelarskim środowisku w kraju i za granicą. Wniosła duży wkład w rozwój nowatorskich i oryginalnych metod, stanowiących doskonałe narzędzia analityczne w ocenie jakości miodu oraz innych produktów pszczelich. Jako pierwsza w Polsce dokonała charakterystyki fizykochemicznej najważniejszych odmian miodu pozyskiwanych w warunkach pożytkowych naszego kraju.

Jej dorobek naukowy obejmuje 12 oryginalnych prac opublikowanych w czasopismach posiadających współczynnik wpływu (Impact Factor, IF), 6 monografii i ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych, a także przeszło 150 doniesień na kongresach, sympozjach oraz konferencjach krajowych i zagranicznych. Ma też bogaty dorobek publikacji popularno-naukowych, łącznie 120 artykułów, broszur, norm, rozporządzeń, procedur badawczych, ofert wdrożeniowych i instrukcji. Była też kierownikiem 3 projektów badawczych, a w ostatnich latach pracy koordynatorem Zadania 5.2 Programu Wieloletniego realizowanego w Instytucie Ogrodnictwa w latach 2008-2014.

To dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu i wysiłkowi organizacyjnemu Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich w 2006 r. wdrożyło system jakości zgodnie z Międzynarodową Normą PN-EN 17025 ISO/IEC 17025:2005 i uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) na metody badania jakości miodu zgodnie z aktualne obowiązującymi, nowoczesnymi metodami badawczymi.

Dr hab. Helena Rybak-Chmielewska należała do pracowników naukowych, którym z łatwością przychodziło upowszechnianie wiedzy, a czyniła to z wielkim zaangażowaniem i pasją. Znamiennym jest, że w swojej działalności upowszechnieniowej podejmowała aktualną i ważną tematykę dotyczącą jakości miodu i innych produktów pszczelich, dostosowaną do wymogów Unii Europejskiej. Poprzez swoją działalność naukową, wdrożeniową i upowszechnieniową dr hab. Helena-Rybak-Chmielewska starała się dotrzeć do wielu odbiorców, ale przede wszystkim wychodziła naprzeciw problemom pszczelarzy.

Za wybitne zasługi na polu naukowym oraz działalność organizacyjną i upowszechnieniową została odznaczona wieloma odznaczeniami resortowymi i państwowymi w tym, Odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. W uznaniu szczególnych zasług na rzecz poprawy jakości miodu na polskim rynku oraz rozwoju pszczelarstwa uhonorowana została przez Polski Związek Pszczelarski Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona i Medalem im. ks. dr Jana Dzierżona.

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa