Już 11 czerwca w Służewskim Domu Kultury odbędzie się drugie spotkanie Centrum Porad 34. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Specjaliści z Pszczelarium zajmujący się budowaniem pasiek w mieście i ochroną pszczół podzielą się unikalną wiedzą. Kolejne bezpłatne warsztaty zaplanowano na wszystkie czerwcowe weekendy.

Eksperci z Pszczelarium pomogli zbudować już pięćdziesiąt uli w całej Warszawie. Pszczoły znalazły swoje domy na dachach wieżowców, w ogólnodostępnych przestrzeniach zielonych i prywatnych ogródkach. W drugi weekend czerwca Pszczelarium pojawi się w Służewskim Domu Kultury. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak założyć własną pasiekę, jak dbać o pszczoły i dlaczego są tak ważne dla miejskiego ekosystemu. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zajrzenia do ulów i podejrzenie codziennego życia pszczół. W ramach „Warszawy w kwiatach i zieleni” uruchomione zostanie w sumie sześć ogólnodostępnych Centrów Porad. Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, bez zapisów. Uczestnicy otrzymają także darmowe cebulki kwiatów, narzędzia ogrodnicze i etykiety do kwiatów. Program kolejnych Centrów Porad:

Marta Gessler, znana restauratorka i florystka opowie o aktualnych ogrodniczych trendach. Wskaże, jak dobierać kolory, wielkości i gatunki kwiatów, by pięknie się komponowały i dobrze rosły. Towarzyszący jej ekspert z zakresu hodowli roślin, podzieli się wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Podczas spotkania będzie można wykorzystać nabytą wiedzę, tworząc własne miniogródki.

Park przed Zamkiem Ujazdowskim, ul. Jazdów 2 17 czerwca, sobota, start o godzinie 12

Patrycja Gronkiewicz z Etnobotaniki przedstawi lecznicze właściwości ziół i podpowie, jak korzystać z leczniczej mocy natury. Każdy uczestnik spotkania będzie miał szansę stworzyć własną mieszankę ziołową odpowiadającą jego indywidualnym potrzebom.

BioBazar, ul. Żelazna 51/53 24 czerwca, sobota, start o godzinie 11

Grzegorz Kalinowski to historyk, warszawiak od pokoleń, autor rozgrywającej się w przedwojennej stolicy sagi „Śmierć frajerom”. Pisarz zaprasza na spacer szlakiem zgłoszonych do konkursu ogrodów i ogródków, podczas którego opowie fascynujące historie o Warszawie i odwiedzanych miejscach.

Ogrody i ogródki zgłoszone do konkursu (szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej)

20 sierpnia, niedziela, start o godzinie 11

Przez cały czerwiec zapraszamy do skorzystania z porad Wirtualnego Lekarza Roślin. Jacek Rojek, ogrodnik z blisko pięćdziesięcioletnim doświadczeniem będzie odpowiadał za darmo na wszystkie pytania dotyczące pielęgnacji roślin. Wystarczy wysłać e-mail na adres: lekarzroslin@warszawawkwiatach.pl, dołączyć do wiadomości pytanie wraz ze zdjęciem rośliny i poczekać na odpowiedź maksimum 48 godzin.

„Warszawa w kwiatach i zieleni” to konkurs, do którego można zgłosić swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. To także cykl wydarzeń, które pokażą warszawiakom, że zielone i zdrowe miasto może dać wiele szczęścia. Do konkursu przystąpić może każdy mieszkaniec Warszawy, firma i instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy osób podejmujące wszelkie zielone inicjatywy. Ogrody nagradzane będą w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Co roku przyznawana jest Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, którą osobiście wręcza prezydent Warszawy. Nagrody rozda także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. W sześciu kategoriach oceniane będą: balkony, loggie, okna, ogródki przydomowe, budynki i tereny ogólnodostępne, osiedla i inne formy zieleni miejskiej. Dodatkowo przyznany zostanie tytuł „Mister Kwiatów” za całościowe ukwiecenie budynku.

Warsztaty z Pszczelarium w Centrum Porad „Warszawy w kwiatach i zieleni”, 11 czerwca, start o godz. 11, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15, wstęp wolny i bez zapisów.

Kilkaset ogrodów i ogródków, pół tysiąca doniczkowych kwiatów do adoptowania, 30 tysięcy papierowych toreb, które zastąpią nieekologiczne foliowe reklamówki, warsztaty z Martą Gessler i Elizą Mórawską (whiteplate.com) to tylko kilka punktów programu konkursu „Warszawy w kwiatach i zieleni”, który właśnie wystartował.

W dobie, gdy natura wraca do łask, a ekologia wkracza w każdy aspekt naszej codzienności, Warszawa pokazuje, że każdy z nas może przyczynić się do przekształcenia miasta w żywy, zielony ekosystem. „Warszawa w kwiatach i zieleni” to konkurs, do którego można zgłosić swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. To także cykl wydarzeń, które pokażą warszawiakom, że zielone i zdrowe miasto może dać wiele szczęścia. Zgodnie z zamysłem Stefana Starzyńskiego cała Warszawa zaangażowana zostanie w świętowanie wiosny i natury.

W mieście będzie działać sześć ogólnodostępnych Centrów Porad. Odbędą się w nich spotkania. Ich uczestnicy nauczą się m.in. jak rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, poznają sekrety zielarstwa, przespacerują się szlakiem najładniejszych ogrodów. Innowacją w skali całego kraju będą bezpłatne usługi Wirtualnego Lekarza Roślin, który pomoże wyleczyć chore rośliny doniczkowe, a także udzieli wszelkich porad dotyczących ogrodnictwa. Podczas „Warszawy w kwiatach i zieleni” ulice stolicy zakwitną, na przystankach autobusowych, w kawiarniach i klubach pojawią się kwiaty w doniczkach - będzie je można zabrać do domu. Przygotowane zostały również ekologiczne papierowe torebki – zastąpią one foliowe reklamówki. Znajdziemy je m.in. w lokalnych warzywniakach i na targach.

Do konkursu przystąpić może każdy mieszkaniec Warszawy, firma i instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy osób podejmujące wszelkie zielone inicjatywy. Ogrody nagradzane będą w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Co roku przyznawana jest Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, którą osobiście wręcza prezydent Warszawy. Nagrody rozda także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w sześciu kategoriach oceniane będą: balkony, loggie, okna, ogródki przydomowe, budynki i tereny ogólnodostępne, osiedla i inne formy zieleni miejskiej. Dodatkowo przyznany zostanie tytuł „Mister Kwiatów” za całościowe ukwiecenie budynku.

Zgłoszenia można przesyłać od 15 maja do 30 czerwca 2017. Więcej informacji na stronie www.warszawawkwiatach.pl 

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Kontakt dla mediów: Agnieszka Kłąb zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy aklab@um.warszawa.pl Tel. 22 44 333 82, 519 066 077

Aleksandra Zawadowska Business & Culture a.zawadowska@businessandculture.pl Tel. 793 919 168

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa