07.01.2017

USTAWA z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach.

                                                 

 


W ustawie tej zpisane jest, że bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji, pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. (albo w zamiarze przywrócenia do użytku rolniczego - niezależnie od formy własności).


 

Całkowitej samowolce mają zapobiegać rady gminy. Będą mogły bowiem podejmować uchwały (o charakterze prawa miejscowego), w których określą, w jakich wypadkach nie chcą, by obowiązywały zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów na ich terenie. W ustawie nie zrezygnowano z zezwoleń, gdy

wycinka jest związana z prowadzeniem firmy. Decyzję w tej sprawie mogą jednak podjąć radni. Nowelizacja Ustawy przewiduje również, że to rady gmin będą ustalały w uchwale, a nie minister środowiska w rozporządzeniu, stawki opłat za wycinkę dla przedsiębiorców. Mają je zróżnicować ze względu na rodzaj lub gatunek drzew (krzewów) oraz obwód pnia drzewa lub powierzchnię krzewów (rosnących w skupisku). Stawki opłat nie mogą jednak przekroczyć 500 zł dla drzew, a dla krzewów – 200, dolnej granicy nie ma. Mogą też wskazać, jakich drzew nie można wycinać, albo te, na których wycinkę obowiązują zezwolenia. Ustawa określa jednocześnie, jakimi kryteriami mają się samorządy kierować. Wśród nich są m.in.: gatunek, wiek, wycinka związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wpis do rejestru zabytków.                                                                                                                            

Np. drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 120 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b) 80 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew

 


Rozumiem i szanuję prawo własności, ale jaki skutek ta ustawa będzie miała dla drzew i krzewów miododajnych, chyba znów ubędzie nam dobrej bazy pożytkowej dla pszczół. Będziemy pięknie rozmawiali o bioróżnorodności, nasadzeniach roślin miododajnych, o pszczołach na dachach, o pszczołach w barciach. Teraz musimy liczyć na rozsądek ludzi, że zanim wytną jakieś drzewo to dobrze się zastanowią. Edukujmy społeczeństwo, namawiajmy do sadzenia drzew i roślin miododajnych z korzyścią dla środowiska.

 

Pozdrawiam Piotr Krawczyk

Jednolity tekst zmienianej ustawy


 

 

 

 

 

 


Zapisz się na newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat wydarzeń pszczelarskich w Polsce.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje wokół pszczelarstwa zapisz się na Newslettera.

Będziemy cię informować o tym o czym wiemy lub zostaniemy poinformowani.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk ;)  

 

Przepisz kod z obrazka
Captcha
Partnerzy dla pszczelarstwa