Inicjatywa UE w zakresie zapylaczy

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego wykazuje coraz większe zainteresowanie problemami pszczół i pszczelarstwa w Europie. Po pracach nad sprawozdaniem w sprawie perspektyw i wyzwań dla unijnego sektora pszczelarskiego. Przeprowadzone zostają konsultacje publiczne  w sprawie inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających. Całość działań została opracowana jako plan działań na rzecz pszczelarstwa.

Ze strony Parlamentu Europejskiego (orginalny tekst)

Zapylacze to zróżnicowana grupa zwierząt, które zapylają uprawy i dzikie rośliny. Zapylanie jest przenoszeniem pyłku między męską i żeńską częścią kwiatów i jest ważnym krokiem w nawożeniu i rozmnażaniu roślin. W Europie owady zapylające to przede wszystkim owady, takie jak pszczoły, bzygowate, motyle, ćmy, chrząszcze i inne gatunki much. Niektóre z tych gatunków są udomowione, jak na przykład pszczoły miodne. Prawie 4 na 5 dzikich kwiatów wymaga zapylenia zwierząt, a więcej niż 4 na 5 roślin.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci zapylacze zmniejszyły częstotliwość występowania i różnorodności w UE. Nasze zrozumienie statusu i tendencji w zakresie owadów zapylających, zagrożeń, przed którymi stają oraz konsekwencji ich utraty, w ostatnich czasach znacznie się poprawiło dzięki rosnącej liczbie badań, w szczególności Europejskiej Czerwonej Liście pszczół i motyli, projektom ALARM STEP . Chociaż nie mamy jeszcze pełnego obrazu, pokazują one, że upadek owadów zapylających jest poważny i wynika przede wszystkim z działalności człowieka. Potrzeba strategicznej interwencji w różnych sektorach w celu sprostania temu złożonemu wyzwaniu została ostatnio podkreślona w sprawozdaniu IPBES na temat zapylaczy, zapylania i produkcji żywności, pierwsza globalna ocena zapylaczy. W 2015 r. Komisja opublikowała przegląd śródokresowy strategii UE w zakresie różnorodności biologicznej do 2020 r., Która wykazała, że usługi w zakresie zapylania zwierząt w kolejności mogą znacznie maleć.

Spadek liczebności i różnorodności zapylaczy prowadzi do utraty zapylania zwierząt. W 2015 r. Komisja opublikowała przegląd śródokresowy strategii UE w zakresie różnorodności biologicznej do 2020 r., Która wykazała, że usługi w zakresie zapylania zwierząt mogą już znacznie się zmniejszyć.

Uważa się, że wielu kierunków jest odpowiedzialnych za zanik zapylaczy. Według raportu IPBES, bezpośrednie zagrożenia dla owadów zapylających obejmują zmiany użytkowania gruntów, intensywne zarządzanie rolnictwem i używanie pestycydów, zanieczyszczenie środowiska, inwazyjne gatunki obce, patogeny i zmiany klimatyczne.

W państwach członkowskich UE istnieje szereg krajowych i regionalnych strategii zapylania. Chociaż nie ma konkretnej polityki wobec owadów zapylających na poziomie UE, UE podejmuje już szereg działań korzystnych dla owadów zapylających w ramach istniejącego ustawodawstwa i polityki, w szczególności w ramach:

Mapa drogowa

W dniu 1 grudnia 2017 r. Komisja opublikowała plan działania na rzecz inicjatywy UE w zakresie zapylaczy. To pierwszy krok w rozwoju tej inicjatywy. Mapa drogowa przedstawia problem, cel inicjatywy i możliwe opcje, jak osiągnąć cel. Inicjatywa może być skonstruowana wokół następujących celów szczegółowych:

  • Poprawa wiedzy na temat zapylaczy
  • Zwalczanie przyczyn upadku owadów zapylających
  • Podnoszenie świadomości i poprawa współpracy i dzielenia się wiedzą

Mapa drogowa była otwarta dla komentarzy do dnia 29 grudnia 2017 r proszę znaleźć otrzymane komentarze tutaj . Brak opini i stanowiska polskich organizacji pszczelarskich!

Strategia konsultacji

Konsultacje mają na celu zapewnienie, że wszystkie zainteresowane strony, które mogą być zainteresowane owadami zapylającymi i zapyleniem, mają możliwość wyrażenia swoich opinii na temat problemu zapylaczy i unijnego podejścia do ich zwalczania. Ma również na celu zebranie dodatkowych dowodów i spostrzeżeń w celu poinformowania o konkretnych elementach inicjatywy. Konsultacje będą dotyczyć problemu do rozwiązania i czynników leżących u jego podstaw, kwestii pomocniczości i unijnego wymiaru problemu, a także potencjalnych środków łagodzących.

Biorąc pod uwagę szerokie zainteresowanie publiczne tym tematem, konsultowane będą różne zainteresowane strony, w tym obywatele, naukowcy, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska (NGO), rolnicy, stowarzyszenia rolników i doradcy rolni, pszczelarze, społeczności wiejskie, agro- i żywność. przemysł, architekci krajobrazu, instytucje edukacyjne i władze publiczne.

Planowane działania konsultacyjne obejmują:

  • konsultacje z grupami ekspertów Komisji
  • warsztaty z ekspertami i organami państw członkowskich zajmujące się w szczególności:
  • zapylacze i usługi zapylania;
  • różnorodność biologiczna i ochrona przyrody;
  • gospodarka gruntami na obszarach wiejskich, zwłaszcza w rolnictwie;
  • rozwój i planowanie miejskie
  • 12-tygodniowe otwarte konsultacje publiczne (w 23 językach UE) rozpoczęły się w dniu 11 stycznia 2018 r. i są dostępne w Internecie na stronie konsultacji publicznych Komisji . Ankietę można wypełnić do 5 kwietnia 2018 r.






 
Dzieje się dużo na temat pszczelarstwa w Europie a u nas w Polsce sen zimowy.
Pozdrawiam Piotr Krawczyk

źródło:http://ec.europa.eu





Zapisz się na newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat wydarzeń pszczelarskich w Polsce.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje wokół pszczelarstwa zapisz się na Newslettera.

Będziemy cię informować o tym o czym wiemy lub zostaniemy poinformowani.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk ;)  

 

Przepisz kod z obrazka
Captcha
Partnerzy dla pszczelarstwa