32. Pielgrzymka Pszczelarzy, w tym roku duchowa, odbyła się na Jasnej Górze. Środowisko pszczelarskie - hodowcy pszczół, właściciele pasiek, producenci miodu, a także przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych przybywają dorocznie do częstochowskiego sanktuarium na modlitwę w dniu 7 grudnia, we wspomnienie św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. W tym roku przed obliczem Maryi Jasnogórskiej stanęli jedynie przedstawiciele pszczelarskiej rodziny.

Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Słowa powitania skierował o. Nikodem Kilnar, paulin.

„Serdeczną modlitwą ogarniamy wszystkich obecnych tu pszczelarzy, poczty sztandarowe oraz wszystkich, którzy łączą się z nami przez pośrednictwo telewizji i Internetu. Na naszej adwentowej drodze Kościół stawia dziś postać św. Ambrożego, żyjącego w IV w. w Mediolanie. Był gruntownie wykształcony, uważany za człowieka na wskroś uczciwego i sprawiedliwego, został wybrany na biskupa tego miasta – przypomniał o. Nikodem Kilnar - Chcemy dzisiaj przez jego wstawiennictwo prosić w intencji całego środowiska pszczelarzy, aby wiernie trwało przy Chrystusie, aby z odwagą przekazywało wiarę swoim dzieciom, i aby Pan ogarniał swoją mocą tych, którzy cierpią z powodu epidemii, przywracał im zdrowie i siły”.

W homilii bp Andrzej Przybylski z Częstochowy mówił „o uwolnieniu od paraliżu zewnętrznego, ale i duchowego, moralnego, społecznego”.

„Tylko Bóg może nas wyzwalać z naszych osobistych i społecznych paraliżów – podkreślił bp Przybylski - Ale Bóg też chce się posłużyć nami, Maryją, świętymi, ale również mną i tobą, każdym z nas, kto tu siedzi. Nawet jeśli my sami mamy jakieś sparaliżowania, to może jesteśmy silniejsi i musimy może innych przyprowadzić do Jezusa”.

Bp Przybylski podziękował pszczelarzom za ich wytrwałą modlitwę na Jasnej Górze: „Bardzo chcę wam najpierw podziękować za kontynuowanie tej drogi, ponad 30-letniej drogi przychodzenia tutaj na Jasną Górę, żeby przynosić tutaj wszystkie radości, smutki, sukcesy i paraliże waszego pszczelarskiego środowiska. Dziękuję wam, że tu jesteście mimo trudności, mimo, iż trzeba było posłuchać pokornie tych wszystkich obostrzeń, ale jesteście, w imieniu całej rzeszy pszczelarskiej”.

Na zakończenie bp Andrzej Przybylski poświęcił opłatki i złożył życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

*

Pielgrzymka Pszczelarzy rozpoczęła się już w niedzielę, 6 grudnia, Mszą św. o godz. 20.00. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Dudziński, diecezjalny kapelan pszczelarzy z Torunia. Zgromadzonych powitał o. Antoni Skwarko, paulin.

„Trudno sobie wyobrazić piękniejszą Ewangelię na początek naszej pielgrzymki jak właśnie ta dzisiejsza, w której jest mowa o miodzie. Jest mowa o tym, że Jan Chrzciciel, którego Pan Jezus nazwał największych spośród narodzonych z niewiasty, żywił się miodem. Wielki pokutnik, a żywił się miodem - pokarmem najdoskonalszym, najsmaczniejszym, najpożywniejszym. Żywił się miodem, bo przecież musiał mieć siły do głoszenia Ewangelii, musiał mieć siłę, aby zapowiadać przyjście Tego, który nam przyniósł zbawienie” - powiedział w homilii ks. Jacek Dudziński.

Organizatorem pielgrzymki był Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie.

„Życzeniem i nadzieją Organizatorów Pielgrzymki jest, aby mimo zagrożeń, obaw i niepewności, które z pewnością są udziałem wielu pszczelarzy i ich rodzin, duchowy udział w uroczystości - za pośrednictwem mediów transmitujących – stał się okazją do wyrażenia jedności pszczelarzy, a zarazem ich łączności z Jasnogórskim Sanktuarium i królującą tutaj Matką Boską Częstochowską - napisał Piotr Krawczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie - Niech ten duchowy udział w Pielgrzymce stanie się źródłem radości i ufności w lepsze jutro dla wszystkich pszczelarzy, z którymi mamy nadzieję spotkać się już osobiście na 33. Pielgrzymce w przyszłym roku”.

Źródło :http://www.jasnagora.com/wydarzenie-14416