Spotkanie z pszczelarzami

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się dziś z przedstawicielami środowisk pszczelarskich. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka”, Śląskiego Związku Pszczelarzy oraz Polskiego Związku Pszczelarskiego. Głównym tematem spotkania była kwestia stosowania środków ochrony roślin w uprawie rzepaku oraz zapewnienia bezpieczeństwa pszczół.Minister Ardanowski zaapelował do pszczelarzy o aktywną współpracę z instytutami branżowymi oraz szeroko rozumianą nauką w zakresie poszukiwania bezpiecznych zamienników dla środków ochrony roślin stosowanych w atrakcyjnych dla pszczół uprawach.

Przedstawił również pszczelarzom założenia Funduszu promocji rzepaku, z którego część środków finansowych będzie kierowanych do właścicieli pasiek. Środki Funduszu pochodzić będą od producentów produkujących rzepak na cele konsumpcyjne oraz produkujących rzepak do produkcji biopaliw.

Szef resortu rolnictwa zachęcał środowiska pszczelarskie do proaktywnego działania na rzecz promocji polskiego miodu podkreślając, że oczekuje propozycji pszczelarzy w tym zakresie.

Spotkania ze środowiskiem pszczelarzy mają odbywać się regularnie, w celu omawiania oraz rozwiązywania problemów. Do udziału w nich będą zapraszani także przedstawiciele nauki oraz stron zainteresowanych dobrostanem pszczół i innych owadów zapylających.


Ze strony pszczelarskiej obecni byli: 

PZP - Zbigniew Kołtowski Wiceprezydent 

PZP - Ryszard Voss Skarbnik

SPZ - Piotr Mrówka Prezes 

SPZ - Janusz Kasztelewicz  Viceprezes

ŚZP - Zbigniew Bińko Prezes

ŚZP Maria Loska Minas Wiceprezes

Dr Zbigniew Lipiński

SPP Polanka-


Czy spotkanie przyniesie jakieś pozytywne rezultaty w przyszłści w sprawie neonikotynoidów?

Czy którąś z obietnic zdąży spełnić Pan Minister Ardanowski przed wyborami parlamentarnymi?

Czy apel Ministra do pszczelarzy aby poszukiwali bezpiecznych zamienników dla środków ochrony roślin stosowanych w atrakcyjnych dla pszczół uprawach, jest nowym kierunkiem w działalności pszczelarskiej?

Dużo mowy a mało działania dla dobra pszczelarstwa.  

 Żródło: www.gov.pl/web/rolnictwo

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa