W "Pytaniu na śniadanie" wywwiad z Profesor Marią Borawską.

Pszczoły ratują chorych na nowotwór. Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Bromatolodzy z Białegostoku - na czele z uznanym autorytetem profesor Marią Borawską - donoszą o niezwykłym odkryciu. Polskie pszczoły i wytwarzany przez nie propolis hamują rozwój glejaka - nowotworu, na który co roku umiera w kraju kilka tysięcy pacjentów. PPE 1400 otrzymało oficjalny certyfikat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Co powinno się znaleźć w diecie antynowotworowej?


 

Kit pszczeli, propolis

Kit pszczeli, propolis to lepka substancja żywiczna powstająca z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pączków i młodych pędów drzew oraz innych roślin zielonych. Kit służy pszczołom głównie jako materiał uszczelniający wgłębienia, uszkodzenia i szpary w ścianach ula oraz regulują szerokość wylotka na zimę. Kit pszczeli służy również jako materiał dezynfekujący, doskonale rozpuszcza się w alkoholach. Jest dużo twardszy i odporniejszy na temperaturę niż wosk (mięknie powyżej 36°C).
W kicie pszczelim w zależności od jego pochodzenia znajduje się:

  • 50-55 % żywicy;
  • 30-40% wosku roślinnego i wosku pszczelego;
  • 5-10% olejków eterycznych;
  • białka (pyłek);
  • mikroelementy (Cu, Si, Mg, Mn, Zn);
  • witaminy z grupy E, H, P i B.


Propolis, z uwagi na silne działanie bakteriobójcze, wykorzystywany jest w lecznictwie. Przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, jest skuteczny również w przypadku oparzeń. Może być używany przy przeziębieniu, paradontozie i chorobach układu pokarmowego (tylko pod kontrolą lekarza). Firmy farmaceutyczne produkują obecnie wiele parafarmaceutyków opartych na propolisie. Stosuje się go głównie pod postacią 3% lub 7% maści, tabletek lub roztworu alkoholowego. 

Kit pszczeli po roku przechowywania traci częściowo swoją aktywność biologiczną, a po dwóch latach nie wykazuje jej prawie wcale.

Piotr Krawczyk

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa