Czasowe zezwolenie na zastosowanie zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów

 

 

Na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwolił 9 lipca br. na czasowe - na okres do 120 dni - wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

Środki te będą mogły być stosowane w sposób ograniczony i kontrolowany w uprawie rzepaku ozimego, do zwalczania pchełek ziemnych, chowacza galasówka, miniarki kapuścianej, gnatarza rzepakowca, mszycy brzoskwiniowej, rolnic, mączniaka rzekomego kapustnych oraz zgorzeli siewek.

KZPRiRB wskazało na wystąpienie sytuacji nadzwyczajnej, spowodowanej panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wzrastającą presję organizmów szkodliwych. Powoduje to brak możliwości zapewnienia skutecznej ochrony rzepaku ozimego z wykorzystaniem dostępnych metod. We wniosku Zrzeszenia podkreślono także, że w obecnej sytuacji  niezbędne jest wielokrotne wykonywanie zabiegów nalistnych powodujących dodatkowe obciążenie dla środowiska naturalnego. Natomiast stosowane metody niechemiczne są mało skuteczne.

Mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zapylaczy, wykonanie zabiegu zaprawienia nasion i ich wysiewu może zostać przeprowadzone pod następującymi warunkami. Zaprawianie będą mogły wykonać wyłącznie podmioty posiadające certyfikat ESTA. Na opakowaniach zaprawionych nasion zamieszczane będą informacje określające środki ostrożności związane z ochroną środowiska naturalnego, w tym również zapisy wskazujące na konieczność poinformowania zainteresowanych stron o wysiewie nasion zaprawionych środkiem ochrony roślin Modesto 480 FS lub Cruiser OSR 322 FS.

 Dla przypomnienia środki aktywne w tych zaprawach są bardzo toksyczne nawet do 7000 razy bardziej niż DDT

"Cały przyszłoroczny rzepak będzie zabójczy dla pszczół - alarmują ekolodzy. To skutek decyzji ministra rolnictwa, który zezwolił na czasowe stosowanie preparatów szkodzących tym pożytecznym owadom. Chodzi o neonikotynoidy, które od poniedziałku można przez cztery miesiące stosować na uprawach rzepaku. Resort rolnictwa zapewnia, że ryzyko problemów pszczelarzy jest minimalne. Dodaje też, że swoją decyzję konsultował z Polskim Związkiem Pszczelarskim. Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego był z wizytą U Mnistra Ardanowskiego dzień przed tym jak zostało opublikowana kontrowersyjna decyzja Ministra.

 

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa