Ministerstwo Rolnictwa stawia na dzikie zapylacze.

15 maja na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa dokonano otwarcia „hotelu” dla dzikich pszczół -murarek ogrodowych.

Bee smart – ratujmy pszczoły

 
 
 Zdjecie ze strony Ministertswa Rolnictwa

To kampania edukacyjna prowadzona wspólnie przez Fabrykę Cukierków „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jej celem jest ochrona pszczół dziko żyjących.

"– Rolnictwo to nie jest tylko produkcja żywności. Rolnictwo to także troska o przyrodę, o bioróżnorodność, troska o warunki w jakich żyjemy i jakie chcemy zostawić w stanie niepogorszonym, a może nawet poprawionym, następnym pokoleniom – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski."

Program „Bee smart – ratujmy pszczoły” inspiruje do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół dziko żyjących w Polsce m.in. poprzez zapewnienie dogodnych warunków bytowania tych owadów i sadzenie miododajnych roślin.


Trudno zrozumieć intencje Ministra Rolnictwa, który ma dbać o rynki rolne i producentów żywności w tym pszczelarzy i nasze pszczoły. Czy jest to działanie poprawiające wizerunek po zeszłorocznym uwolnieniu neonikotynoidów w uprawie rzepaku i zapowiedziach ponownego zniesienia zakazu i w tym roku?

Murarka ogrodowa nie zastąpi pszczół na plantacjach rolniczych ale na pewno przy wytruciu środkami ochrony roślin tych pożytecznych owadów jakim jest zapewne murarka ogrodowa, nie będzie tylu niezadowolonych ludzi co przy wytruciu pasieki 20 czy 100 pniowej.

Nie przyniesie też miodu, pyłku czy propolisu. Ale własćiciele "hotelów" z murarkami nie będą domagali się leków na warrozę, walki ze zgnilcem czy nosemą. Nie będzie też potrzeba  dofinansowania na sprzę do pozyskiwania miodu. 


Tymczasem Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, w tym samym dniu, w Sejmie RP na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa domagał się od Ministra Rolnictwa rekompensat dla pszczelarzy za klęskę suszy na polach.

http://pzp.biz.pl/2019/05/16/na-posiedzeniu-sejmowej-komisji-rolnictwa-i-rozwoju-wsi-o-pszczolach/

Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Dylon, pytając czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w działaniach minimalizujących skutki suszy wzięło pod uwagę również pszczelarstwo. Słabe nektarowanie roślin pogarsza efektywność w pasiekach i przełoży się na mniejszą podaż miodu. Pszczelarz musi wyłożyć dodatkowe środki, aby podkarmić rodziny pszczele w okresie bezpożytkowym, w przeciwnym razie może je stracić.


Kolejne firmy i miasta chwalą się jak to jest dobrze pszczołom w mieście. Jaki to czysty miód zbierają pszczoły z kwiatków na łąkach kwietnych między jezdniami.

"Pszczoły żyjące w ścisłym centrum Katowic – na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego – wytworzyły więcej miodu niż ich siostry w tradycyjnej pasiece na wsi. Nie było różnic pod względem czystości między miodem wiejskim i „aglomeracyjnym”.

https://nauka.wiara.pl/doc/5543203.Pszczoly-w-centrum-Katowic-wytworzyly-wiecej-miodu-niz-na-wsi

Obawiali się m.in. o to, czy w sercu Katowic pszczoły znajdą dość pożywienia. Okazało się, że owady świetnie sobie poradziły, w najbliższej okolicy rośnie bowiem wiele gatunków roślin miododajnych, np. Muzeum Śląskie programowo nasadza obok swojej siedziby rośliny miododajne. "Kiedy porównywaliśmy ilość zgromadzonego pyłku i nektaru w katowickich ulach do tego, który zebrały ich siostry w pasiece tradycyjnej, okazało się, że pszczoły miejskie potrafiły pozyskać prawie dwukrotnie więcej pożywienia, a co za tym idzie, wyprodukować także więcej miodu. To było zaskakujące odkrycie" - powiedział w środę mgr Łukasz Nicewicz.

"Wczesną wiosną można się było zachwycać miodem z wierzb rosnących nad Rawą. Potem pszczoły produkowały miód z lipy z okolicznych parków z domieszką kocimiętki z terenów Muzeum Śląskiego. Akurat ten miód lipowy miał bardzo interesujący, lekko ziołowy posmak. Na koniec nieliczni mogli spróbować jeszcze miodu spadziowego" - dodał doktorant.


Dzieje się w pszczelarstwie, się dzieje. Przypomnę, że już w poniedziałek 20 maja będziemy obchodzić II Światowy Dzień Pszczoły.

Owocnego świętowania, pozdrawiam.

Piotr Krawczyk

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa