23.11.2016

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Pszczelarze kolejna dobra informacja.

Jak duże jest zainteresowanie problemami pszczelarstwa niech świadczy kolejna inicjatywa. Tym razem o problemach pszczelarzy mówili na Konwencie Marszałków Województw. Wypracowano również stanowisko w tej sprawie (link na dole).

Pozwolę sobie skomentować to stanowisko.

Intencja i założenia bardzo słuszne. Poruszane były tematy i problemy o których mówimy od dłuższego czasu, że należy je realizować, szkoda tylko, że na mówieniu się kończy. Jak przychodzi do realizacji założeń i postulatów wygląda to trochę gorzej. Jeszcze raz powtarzam, mamy sprzyjający klimat do realizacji naszych wniosków i trzeba ten czas wykorzystać żeby potem nie żałować, że można było a nie spróbowaliśmy nie powiedzieliśmy sprawdzam.

W dokumencie tym jednak nie ustrzeżono się kilku błędów, które jednak nie zmieniają dobrych intencji tego dokumentu. Po co wprowadza się zamieszanie powtarzając nieprawdziwe informacje. Pszczelarze korzystają z rozporządzenia o sprzedaży bezpośredniej, rolniczy handel detaliczny dopiero będzie wprowadzony po nowym roku.

Zgadza się, że pszczelarstwo powinno być wspierane w większym zakresie aby była opłacalność ekonomiczna utrzymywania zapylaczy, które są niezbędne dla bioróżnorodności środowiska. To nie pszczelarze mają największą korzyść z pszczół a gospodarka narodowa i środowisko a za to my nie mamy odpowiedniej zapłaty.

Ważne jest abyśmy przez wewnętrzne pszczelarskie konflikty nie marnowali czasu kiedy inni chcą nas wspierać Im więcej osób z zewnątrz nas będzie wspierać tym nam powinno być łatwiej realizować nasze postulaty. Wykorzystajmy to, nie marnujmy czasu. Nie jest tak jak to dzisiaj napisał Prezes jednego Związku, że w Ministerstwie Rolnictwa tylko czekają aby nas nałożyć sankcję. Jest wręcz całkiem inaczej, czekają na odpowiedzialnych reprezentantów naszego środowiska którzy chcą pracować a nie trzymać się stołków dla zaszczytów i robienia dziwnych interesów.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk



Materiał w całości dostępny na stronie http://konwent.wzp.pl/

Małe gospodarstwa pasieczne, często przekazywane z pokolenia na pokolenie, wymagają systemowego wsparcia. Marszałkowie Województw zaznaczają, że współczesne pszczelarstwo musi sprostać czynnikom, na które często nie ma wpływu, z uwzględnieniem czynników przyrodniczych i środowiskowych. Ważny jest też rachunek ekonomiczny i opłacalność produkcji. Samorządy Województw zwracają uwagę, że obecna pomoc udzielana sektorowi pszczelarskiemu wydaje się być niewystarczająca dla rozwoju tej gałęzi rolnictwa. Wspiera się jedynie rynek produktów pszczelich, a nie pszczelarstwo w ogóle. – Nie tylko Pomorze Zachodnie to region określany jako miodem płynący. Pszczelarstwo to często część regionalnych tradycji i ekogospodarki, dlatego zasługuje na systemowe wsparcie – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Samorządy Województw chcą precyzyjnego określenie statusu pszczelarzy w Polsce, tak aby mogli oni na podobnych zasadach jak rolnicy ubiegać się o środki pomocowe z funduszy europejskich i krajowych. Apelują o uwzględnienie potrzeb pszczelarzy podczas planowania Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020. Marszałkowie zwracają uwagę także na potrzebę stworzenia programu wsparcia młodego pszczelarza (do 40 lat), jak i opracowania i wdrożenia programu krajowego wsparcia pasiek ekologicznych. – Pomoc finansowa powinna być przeznaczona na tworzenie lub rozbudowę pasiek – zaznaczają samorządy. W przyjętym stanowisku czytamy, że dokonujący się postęp techniczny rodzi nowe zagrożenia, ale także stwarza nowe możliwości budowania przewagi konkurencyjnej na nasyconym rynku produktów rolno-spożywczych w Europie. Dlatego niezmiernie ważne staje się wsparcie tego sektora rolnictwa, aby przyniósł wymierne korzyści zainteresowanym stronom, czytaj więcej na stronie konwent.wzp.pl



 Link do: Stanowisko Konwentu Marszałków Województw w sprawie głównych problemów pszczelarstwa w Polsce

Zapisz się na newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat wydarzeń pszczelarskich w Polsce.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje wokół pszczelarstwa zapisz się na Newslettera.

Będziemy cię informować o tym o czym wiemy lub zostaniemy poinformowani.

Pozdrawiam Piotr Krawczyk ;)  

 

Przepisz kod z obrazka
Captcha
Partnerzy dla pszczelarstwa