Zapraszam do dyskusji na https://facebook.com/PolskiZwiazekPszczelarski/

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Pszczelarze

Niedługo Walny Zajazd Delegatów i wybory w Polskim Związku Pszczelarskim. Czy będzie tak jak zwykle, przyjdą delegaci z całej Polski, zdegustowani tym, co się do tej pory działo ponarzekają a i tak zostanie po staremu, bo nikt nie ma pomysłu na nowe. Czy tak musi być?

Od dłuższego czasu namawiam członków prezydium Rady Związku, aby doprowadzili do debaty na temat przyszłości pszczelarstwa w Polsce i do określenia zasad funkcjonowania Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jednak, jak już chyba wszystkim wiadomo, specjalnie jest tak kierowana dyskusja na posiedzeniach Rady, przez pewną grupę osób, aby nie rozmawiać o konkretach, bo nie mają nic sensownego do zaoferowania a tylko Kamianna, uroczystości i inne tematy zastępcze niewnoszące nic do naszych pasiek i służących otoczeniu pszczelarskiemu.

Szanowni Państwo, jeżeli chcemy, aby pszczelarstwo w Polsce dostało nowego życia, taką debatę należy przeprowadzić. Zbliża się ostatnia Rada Związku przed WZD PZP i to na niej powinny zapaść wstępne decyzje o kierunkach działania i przyszłym kształcie Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Żeby rozpocząć dyskusję i mieć, o czym rozmawiać ja przedstawię swój program dla polskiego pszczelarstwa, może w ten sposób wzbudzę dyskusje ogólnopszczelarską na temat przyszłości naszej branży i funkcjonowania PZP.

Organizacja.

Należy skończyć z destrukcją i dzieleniem organizacyjnym w polskim pszczelarstwie. Polski Związek Pszczelarski powinien być federacją gdzie spotykają się wszystkie organizacje pszczelarskie te zrzeszone, ale i te z poza PZP, wspólnie wytyczają kierunki lub wypracowują stanowisko a Zarząd pracuje nad szczegółami i je realizuje lub przedstawia odpowiednim organom władzy. Może nas dzielić podejście do wielu tematów, ale łączą nasz pszczoły i dla dobra pszczelarstwa powinniśmy się ze sobą dogadywać. Ja od ośmiu lat zajmowałem się w PZP ocenianiem, opiniowaniem i przedstawianiem uwag do projektów aktów prawnych, jakie trafiały do PZP i powiem Wam, że widziałem jak byliśmy wielokrotnie rozgrywani przez różne instytucje, głównie przez to, że nie mieliśmy jednego wspólnego zdania, jako środowisko. Inne stanowisko miło PZP, inne Polanka, inne Zawodowi (wystarczy zobaczyć uwagi do Rozporządzenia o limitach w Rolniczym Handlu Detalicznym). Władze na tym korzystały mówiąc, że jak nie potrafimy się ze sobą dogadać to oni zrobią po swojemu.

Nikt nie będzie tworzył kilku różnych aktów prawnych w tej samej sprawie, tylko po to, aby dogodzić wszystkim organizacjom. To przedstawiciele organizacji pszczelarskich musza dogadać się ze sobą a potem Zarząd PZP powinien zdecydowanie i odpowiedzialnie załatwiać sprawy i przedstawić sprawozdania z rozmów czy postępów prac nad poszczególnymi wnioskami. Według mnie jedynie takie działanie będzie powodowało, że Związek, że Zarząd PZP stanie się silnym i odpowiedzialnym reprezentantem środowiska pszczelarskiego.

Zarząd PZP.

Zarząd PZP nie powinien być składową reprezentantów różnych Związków i organizacji pszczelarskich. Zarząd PZP powinien być zespołem fachowców w różnych dziedzinach pszczelarstwa, reprezentujących całe środowisko na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym.

Jakie główne kierunki powinny być realizowane, do których powinniśmy dobrać odpowiednie osoby:

Weterynaria. Ze względu, że główne uwarunkowania prawne regulujące pszczelarstwo nadzorowane są przez weterynarię w Zarządzie musi być osoba, która zna doskonale ten temat od strony praktycznej jak i teoretycznej a także zajmuje się na co dzień pszczołami. Bezpośrednio z tym związana jest walka z warozą. Metody i środki nie tylko chemiczne ale i naturalne dla dobra jakości produktów. Sprzedaż bezpośrednia.

Praca hodowlana. Wielokrotnie w rozmowach z hodowcami matek słyszałem, że należy uporządkować ten dział pszczelarstwa. Obecnie pasieki hodowlane skupione są na reprodukcji i programach krzyżowniczych a prawie wcale nie prowadzi się pracy hodowlanej, doskonalenia genetycznego w celu na przykład poprawy higieniczności rodzin pszczelich. Jest to praca na lata ale ten trud musi zostać podjęty.

Pożytki pszczele. Bardzo istotnym tematem jest poprawa bazy pożytkowej dla pszczół. Wnioski i opracowania, które trzeba składać do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury, Ministerstwa Rolnictwa wymagają fachowej wiedzy w tej dziedzinie. Szczególnie teraz, gdy przeszła ustawa o ochronie przyrody, gdzie zlikwidowano ograniczenia przy wycince drzew, należy robić wszystko, aby poprawiać bazę pożytkową dla pszczół. Z bazą pożytkową łączy się oczywiście temat środków ochrony roślin, który cały czas trzeba pilnować. W tym miejscu należy podkreslić również, promowanie pszczoły i jej roli jako głównego zapylacza roślin.

Fundusze unijne. Tematem prawie nieruszonym są fundusze unijne i nie chodzi tu o KPWP. Różne branże korzystają ze strumienia pieniędzy, który jest do wykorzystania z UE. W przypadku pszczelarstwa ten temat prawie jest niewykorzystany. Zarząd musi opracowywać wnioski do pozyskiwania funduszy unijnych dla całej organizacji, ale i pokazywać możliwości pozyskania funduszy regionalnych i opracowywać założenia i projekty do ich wykorzystania dla organizacji pszczelarskich.

Prawo. Ilość i jakość problemów prawnych, która dotyka naszych członków jest duża. Prawnik, który byłby pszczelarzem, czułby sprawy pszczelarskie i nadzorowałby tematy w prawie cywilnym, karnym i administracyjnym, które mają związek z prowadzeniem gospodarstwa pasiecznego jest niezbędny do obrony interesów naszych członków.

Promocja. Każdy z nas zna miód manuka, jest to przykład skutecznego marketingu produktów pszczelich. Dzisiaj panuje chaos jeżeli chodzi o marketing produktów pszczelich. Mówi się dużo o miodach o jego właściwościach, ale zdecydowanie za mało promuje się miód od pszczelarzy czy ogólnie miód z polskich pasiek. Sprawy promocji lokalnych marek miodu i poziom wykorzystania dostępnych funduszy na ich promocję jest bardzo niski. Promocja w Internecie, opracowywania akcji promującej pszczelarstwo i produkty pszczele są to działania, które muszą odpowiednio ukierunkowywać konsumentów.

Komunikacja społeczna. Sprawozdawczość organizacji powinna być jasna i przejrzysta, ale też szybka, dziś nie ma problemu żeby w ciągu jednego dnia dotrzeć z informacją do większości członków organizacji, dlatego to powinno być zdecydowanie poprawione.

Finanse. Bardzo ważnym zakresem prac Zarządu są finanse. Pilnowanie i rozsądne wydawanie pieniędzy na działania przynoszące korzyść członkom jak i organizacji powinno być dobrze dokumentowane i analizowane. Potrzebny jest też ktoś, kto się będzie znał nie tylko na finansach i rachunkowości, ale też na ubezpieczeniach, aby móc ogarnąć te tematy w różnych potrzebnych sytuacjach i proponować dobre rozwiązania.

Całokształt. Nad realizacją tych zadań musi czuwać ktoś, kto wie, czego chce i będzie konsekwentnie dążył do realizacji tych zadań, które zostaną przedstawione i zaakceptowane. Oczywiście przy udziale i nadzorze Rady Związku.

Innych spraw bezpośrednio związanych z gospodarką pasieczną nie wymieniam, bo to jest oczywistym, że każda z osób w Zarządzie powinna ten temat dobrze rozumieć, ogarniać i wynikłe problemy wspólnie rozwiązywać.

Jeżeli udałoby się skompletować taki Zarząd, który potrafiłby z tymi kierunkami, które wymieniłem powyżej sobie poradzić to wydaje mi się, że udałoby się wiele dobrego w polskim pszczelarstwie zrobić. Przypuszczam, że takie osoby są wśród delegatów i byłoby to z ogromną korzyścią dla całej społeczności pszczelarskiej, aby namówić je do pracy w Zarządzie PZP. Takie osoby na pewno są wśród pszczelarzy, tylko nikt poważny nie chce uczestniczyć w tym, co obecnie jest dziełem ludzi decyzyjnych w Polskim Związku Pszczelarskim. Nikt z rozsądnych ludzi nie chce sprzątać tego bałaganu, który jest obecnie i niewiadomo, co jeszcze może wypłynąć.

Rada Związku.

Rada Związku powinna być bardziej zaangażowana w działalność Zarządu PZP.

1. Powinna sprawować większy nadzór nad działalnością Zarządu, być po prostu organem Nadzorczym z większymi możliwościami samo zwoływania się.

2. Większy nadzór powinien wiązać się też z większym zaangażowaniem, jeżeli chodzi o realizację projektów i uchwał Zarządu PZP i jeżeli dotyczą one realizacji w terenie przez organizacje członkowskie, to powinno być pełne wsparcie i uczestnictwo ze strony związków. Z czego też powinni być rozliczni i składać sprawozdania na Radzie przedstawiciele organizacji członkowskich.

3. Rada Zawiązku powinna składać się w pierwszej kolejności z Prezesów, bo to oni odpowiadają za działalność swoich organizacji.

Wydaje mi się, że taki układ wiele działań by usprawnił, ale też zmieniłby postrzeganie, Polskiego Związku Pszczelarskiego jako tylko Zarząd PZP w Warszawie. Mocne współdziałanie Rady i Zarządu PZP jest konieczne, aby dokonać pozytywnych zmian w polskim pszczelarstwie.

Kolejna istotną sprawą jest czas poświęcany na poszczególne działania w PZP. Obsługa imprez i uroczystości lokalnych przez Zarząd PZP jest priorytetem obecnego Zarządu ale czy to jest prawidłowe. Chcąc pozyskać do prac Zarządu PZP osoby wartościowe, tak jak to opisałem powyżej musimy sobie zdać sprawę z tego, że są to osoby prowadzące pasieki i pracujący zawodowo, chętnie zaangażują się w prace dla pszczelarstwa, ale nie może odbywać się to nadmiernym kosztem własnego czasu i rodzin. Dzisiejsze technologie pozwalają na dobrą komunikacje bez wyruszania w długą drogę, jednak to, co jest obecnie praktykowane, ogromna ilość imprez uroczystości pszczelarskich, na których chciałoby się, aby uczestniczył ktoś z Zarządu PZP, doprowadza do tego, że nie ma czasu na pracę własna i na rzecz Polskiego Związku Pszczelarskiego. Te priorytety należy zrewidować i ustalić, co jest ważniejsze odznaki i medale wręczane przez Zarząd czy dobra praca na rzecz pszczelarstwa. Wydaje mi się, że jeżeli będzie dobra komunikacja między Radą Związku a Zarządem to każdy z członków Rady będzie przedstawicielem Zarządu w terenie.

Mam nadzieję, że tym artykułem rozpocznę debatę pszczelarską na temat przyszłości polskiego pszczelarstwa i Polskiego Związku Pszczelarskiego. W Internecie jest dużo pszczelarskich paneli dyskusyjnych, może któryś z administratorów jednego z Forum udostępni miejsce, aby przeprowadzić otwartą debatę na tematy, które poruszyłem. Jeżeli otrzymam taka informację to link zamieszczę tutaj i chętnie wezmę w niej udział.

W następnych dniach w artykułach chciałbym szerzej przedstawić aktualne problemy i zagrożenia dla naszej branży, o których wielokrotnie mówiłem w Sejmie, Senacie, Ministerstwie Rolnictwa czy NIK a których rozwiązanie musi przedstawić i zająć się Zarząd PZP.

Zapraszam do podjęcia dyskusji na forach pszczelarskich.

21.01.2017

 

Piotr Krawczyk

Dodaj komentarz

    Partnerzy dla pszczelarstwa