130 rocznica Koła Pszczelarzy w Śremie.

Doniosłe święto śremskich pszczelarzy Koło pszczelarzy w Śremie, jedno z najstarszych kół w Wielkopolsce, obchodzi w tym roku zacny jubileusz – 130 rocznicę powstania koła. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 8 października.

Różne źródła podają różne daty powstania koła. W jednym mówi się o 20 października, a w innym o 30 października 1887 roku. Nie zmienia to faktu, że w 130 lat temu w Śremie zawiązano koło pszczelarzy, które liczyło 13 członków, a pierwszym prezesem został nauczyciel Hubert z Radzewa. O tym, że ta inicjatywa trafiła na podatny grunt niech świadczy fakt, iż po czterech latach do koła należało już 63 pszczelarzy, bądź ich sympatyków.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą mszą św. koncelebrowaną odprawioną w śremskiej farze. Uczestniczyli w niej pszczelarze z rodzinami, a także poczty sztandarowe i zaproszeni goście. Głównym koncelebransem był ksiądz prałat Marian Brucki, który w pięknej homilii mówił nie tylko o historii pszczelarstwa, która sięga czasów starożytnego Egiptu, o obecności pszczoły, jako symbolu życia, w wielu kulturach starożytnych ludów Europy, Azji i obu Ameryk, ale też o roli i znaczeniu pszczół w naszej cywilizacji, która może nie przetrwać, jak tych pożytecznych owadów zabraknie. Mówił o poezji Marii Konopnickiej , recytując wiersz w którym chwali się rolę i znaczenie pszczół dla współczesnych, przywoływał określenia, które zadomowiły się w naszej kulturze masowej jak biblijna „kraina mlekiem i miodem płynąca” czy pochodzący od ludów Skandynawii „miesiąc miodowy”. Podczas eucharystii zarząd koła i jego członkowie złożyli na ołtarzu dary w postaci świecy paschalnej, miodu i świec woskowych.

Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w restauracji Relax. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, Koła Pszczelarzy Mosina-Puszczykowo, Koła Pszczelarzy z Kórnika i Koła Pszczelarzy ze Śremu, prowadząca uroczystość Zofia Borowska-Olik powitała wszystkich przybyłych gości i pszczelarzy śremskiego koła wraz z osobami towarzyszącymi.

Uroczystość jubileuszową zaszczycili swoją obecnością goście, a wśród nich Piotr Borowiak, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Wicestarosta śremski Janusz Przywara, ksiądz prałat Marian Brucki, delegacje zaprzyjaźnionych kół z Kórnika, Mosiny-Puszczykowa, Książa Wlkp. i Dolska.

Grono zasłużonych działaczy śremskiego koła otrzymało odznaczenia.

Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego odznaczeni zostali: Edmund Skubiszak, Eugeniusz Olik i Stefan Pawlaczyk.

Brązowe odznaki otrzymali: Kazimierz Jarczyński, Walerian Studziński i Przemysław Pawlak.

Prezes koła Eugeniusz Olik przedstawił zebranym historię powstania i działalności koła pszczelarskiego w Śremie. Przywoływał nazwiska prezesów i członków zarządów zarówno w XIX jak i w XX wieku. Mówił o statucie koła z 1893 roku, o działalności w okresie międzywojennym i po zakończeniu II wojny światowej. Przypomniał uroczystości jubileuszu 100 lecia koła w 1987 roku, kiedy to koło otrzymało sztandar. Zakończył omówieniem stanu liczebnego koła w chwili jubileuszu 130 lecia, które składa się z 37 członków, w tym jednej kobiety Grażyny Werwińskiej.

Niespodzianką, której nikt się nie spodziewał, było nagrodzenie specjalnymi upominkami gości, którzy przybyli na jubileusz. Wszyscy oni otrzymali okolicznościowe torby z nadrukiem, a w nich upominki w postaci tematycznych książek, śremskiej wieży ciśnień z wosku i szereg innych gadżetów, których zakup był możliwy dzięki hojności sponsorów: Starostwa Powiatowego w Śremie i Urzędu Miejskiego.

Potem nadszedł czas na życzenia i gratulacje ze strony zaproszonych gości. Składali je Prezes wojewódzkiego związku Piotr Borowiak, Burmistrz Adam Lewandowski. List gratulacyjny od Starosty śremskiego Zenona Jahnsa dla śremskich pszczelarzy wręczył Janusz Przywara. Był prezent od Księdza Bruckiego, listy gratulacyjne od prezesów kół pszczelarskich i od zarządu i dyrygenta Chóru im. St. Moniuszki w Śremie, który uświetnił swoim śpiewem uroczystą mszę św.

Po części oficjalnej nastąpiło wyprowadzenie sztandarów i wszyscy zasiedli do pszczelarskiej biesiady. Po posiłku wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu zachęcał Marian Wojciechowski, nestor braci pszczelarskiej z Mchów, który wraz z małżonką zaintonował dwie pszczelarskie pieśni.

Piękny jubileusz śremskich pszczelarzy

Wywiad z Eugeniuszem Olikiem, prezesem Koła Pszczelarzy w Śremie,